Friday, December 17, 2010

Alışveriş yapmanın püf noktaları

Alışveriş yapmanın püf noktaları

Milli Prodüktivite Merkezi’nce (MPM) hazırlanan broşürde, alışveriş yapılırken, dikkat edilmesi gereken noktalar aktarıldı.
MPM tarafından hazırlanan “Bilinçli Tüketici, Bilinçli Tüketim” konulu broşürde, bilinçli tüketicinin bir mal ya da hizmeti satın alırken gerçek gereksinimlerini göz önünde tutarak ondan en üst düzeyde yarar sağlamayı amaçlayan, bunun için planlı alışveriş yapan kişi olduğu belirtildi. Bilinçli tüketicinin, benzerleri arasında yerli olanı seçen, alışverişin nesnesi değil öznesi olan, yüksek kalitedeki mal veya hizmetleri en uygun fiyata alarak para, zaman, enerji gibi kaynaklardan üst düzeyde yararlanabilen kişi olduğu bildirilen broşürde, bir ayıplı mal ya da hizmeti satın aldığında hakkını arayan ve örgütlü olan tüketici olduğu kaydedildi.
BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ İÇİN PLAN
Bilinçli alışverişin ilk koşulunun bir alışveriş planı yapmaktan geçtiği, bunun için öncelikle gereksinimlerin saptanması gerektiği aktarılan broşürde, sonsuz gereksinimler karşısında kaynakların sınırlı olduğu, bundan dolayı gereksinimler arasında en önemlisinden başlayarak plan yapılması gerektiği vurgulandı.

Broşürde, plan yapılırken satın alınacak mal ve hizmetlerin, çeşit, fiyat, kalite, kullanım özellikleri, garanti, yedek parça ve servisleri hakkında bir ön piyasa araştırmasının yapılması önerilerek,şunlara yer verildi:
“Kullanabileceğimiz gelir ve diğer kaynakların miktarını belirleyip bunların kullanımını planlamadan alışverişe çıkmamalıyız. Otomobil alacaksanız, otomobilin mümkün olduğunca talebin en az olduğukış aylarında, evinizin kombi tesisatını ise yaz aylarında yaptırmak uygun olacaktır. Alışveriş için en uygun zamanı belirleyerek, gün içerisinde en tenha saatlerde alışveriş yapınız. Alışveriş yoğunluğunuzu ayın başı yerine ayın sonuna kaydırmanın, mal ve hizmetiseçim koşulları ve fiyat açısından avantajlı olacaktır. Mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın. Böylece alışveriş planınız dışında harcama yapmanın önüne geçersiniz. Ayrıca, neyin hangi miktarda alınacağını gördüğünüz için, yanlış şeyi, yanlış miktarda almayı önleyerek kaynak ve zaman savurganlığını önlersiniz.”

ALIŞVERİŞE YORGUN VE AÇ ÇIKMAYIN
Alışverişlerde mutlaka fiş ve fatura alınması gerektiği, böylece vergi kaçağına ortak olunmadığı gibi ayıplı çıkan bir mal ve hizmete karşı hak arama olanağının elde edileceği anlatılan broşürde, alışverişe yorgun ve aç çıkılmaması gerektiği kaydedildi. Benzerleri arasında yerli olanın seçilmesinin ülke ekonomisine katkı sunacağı, bunun da yeni iş ve yatırım olanakları yaratarak yurt kaynaklarının etken bir şekilde kullanılmasını sağlayacağı dile getirilen broşürde, gıda ürünlerinde üretim ve son kullanma tarihine bakılması, genetik yapısı değiştirilmemiş doğal ve üretimi sırasında doğayı kirletmeyen ürünlerin tercih edilmesi önerildi.

Tartı ölçü ve aletlerin doğru tarttığına dikkat edilmesi gerektiğibelirtilen broşürde, şunlar yer aldı:
“Alışveriş kilo, gram kullanılan terazi ile yapılacaksa, terazinin her 2 kefesinin de boş olduğu durumda dengede durduğuna, tartım sırasında ürünün terazinin kefesine hızla bırakılarak kefenin bir anda aşağıya düşürülmemesine dikkat edin. Diğer mekanik tartı aletlerinin ölçü ve ayarlarının yapılıp yapılmadığına ilişkin belgesini sorun. Satıcının amacı ürünü satmaktır. Satıcının söylediklerinden ziyade kendi araştırmanız sonucu edindiğiniz bilgiye itibar ederek alışveriş yapın. Alışverişte önce hafif sonra ağır ürünleri alın. Kredi kartı kullanacaksanız mutlaka ayın başında harcama tutarının hepsini birden ödeyip ödemeyeceğinize dikkat edin. Alışverişi makul ölçüde çeşit bulunan market, mağaza ve pazarlardan yaparak seçme hakkınızı rahatça kullanın.”


Alışverişin Püf Noktaları
Tüketiciler Bilinçli Alışveriş Konusunda Uyarıldı. Yorgun, Hasta ve Aç Karnına Bayram Alışverişine Çıkılmaması, İndirimli Satışların Çekiçiliğine Kapılıp Dikkatsizce Harcama Yapılmaması Önerildi.
TÜRK Standartları Enstitüsü'nce (TSE) yayınlanan ‘Eğitimde Standardizasyonun Önemi’ dergisinde, tüketiciler bilinçli alışveriş yapma konusunda uyarıldı. Yorgun, hasta ve aç karnına bayram alışverişine çıkılmaması, indirimli satışların çekiçiliğine kapılıp dikkatsizce harcama yapılmaması önerildi.

‘Aldanmadan alışveriş yapmanın kuralları’ adı altındaki bölümde, liste yapılarak alışverişe çıkılması gerektiğine dikkat çekilerek, sağlıklı alışverişin püf noktaları şöyle sıralandı:


- Satın alacağınız malları ve şartlarını iyi inceleme imkanı bulabilecek kadar alışverişe zaman ayırın.

- Aç, yorgun ve hastasyanız, keyfiniz yoksa alışverişe çıkmayın.

- Alışveriş için en uygun zamanı bekleyin. Mümkünse mağazaların tenha olduğu gün ve saatleri seçin. Böylece çok daha dikkatli alışveriş yapabilir ve satıcılardan daha iyi hizmet alabilirsiniz.

- Satın alınacak malın çeşidine göre kullanım ve bakım özelliklerini öğrenin.

- İndirimli satışların çekiçiliğine kapılıp, ihtiyacınız olmayan ve az kullanacağınız malları satın almayın.

- İndirimli satışlarda dikkatli olun, malın modeli eski, serisi bitmiş defolu veya bozuk olacağını unutmayın.

- Tartı ve ölçü aletlerinin kullanımına dikkat edin.

- Taksitli satışlarda ödeme vadelerini ve diğer yükümlülükleri mutlaka öğrenin.

- Kapınıza gelen satıcılardan alışveriş etmeyin.

- Alışveriş sırasında yaptığınız sözleşmeyi dikkatlice okuyun.

- Alışveriş sırasında alacağınız malı kontrol edin. Aldığınız malın garanti belgesini ve etiketini inceleyin. Her türlü malda iade veya değiştirme yapılıp yapılmayacağını öğrenin.

- Gıda maddelerinin ve ilaçların imalat ve son kullanma tarihlerine bakın. Satın aldığınız mal bozuksa aldığınız yere başvurun. Şikayetci olmaktan çekinmeyin, sonuca ulaşmada kararlı olun, hemen pes etmeyin. Kötü malı sineye çekmeyin

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...