Saturday, December 25, 2010

Bilgisayar neden yavaşlar? Hızlandırmak için ne yapmalıyız?

Bilgisayar neden yavaşlar? Hızlandırmak için ne yapmalıyız?
Bilgisayarın hızlanması için yapılacak bir çok çözüm mevcut.
Tabi bu yazılımdan donanıma kadar dallanan uzun bir mevzuat. Şimdilik aklıma gelenleri yazıyorum. Daha sonradanda bulduğum bişiyler olursa eklemeye devam ederim. Arkadaşlar da fikirlerini belirtecektir.
Ayrıca sabitler kısmında bulunan ipuçları ve hızlandırma yöntemlerinide incelersen bir çok mantık ve fikir oluşturabilirsin.
Yazılım ;
- İlk öncelikle sisteminize kullanmadığınız programları kurmayın. Yada çok az kullandığınız programları sadece kullanacağınız zaman kurun ve sonra kaldırın. Sistemde kurulu olan programlar Hdd'yi doldurur hemde işletim sisteminin daha büyük bir alanı kontrol etmesine neden olur.

-Kullandığınız programları ve yedeklerinizi mümkün olduğunca ayrı bir partitionda bulundurun.

-Açılışta aktif olan ve sık olarak kullanmadığınız programların açılışta çalışmalarını disable yapın.(web server programları,veritabanı serverları, çeşitli programların açılışda çalışması vs.vs.) Bunları kullanmasanız bile açılışta çalışması halinde sistemde kaynakları ayrılır ve normalde boş olarak kullanacağınız alanları doldurur.

-Genellikle kullanmadığımız ve sistemde çalışan bir çok programcık parçacıkları vardır. Bunları kapatarak sistem hızında artış sağlanabilir.

Şimdilik yazılım ile alakalı olarak aklıma gelen bunlar.

Donanım;

-Kullandığınız donanıma göre işletim sistemi seçmelisiniz. Örneğin pentium II ve 64 Mb Ram'i bulunan bir sisteme 2000 veya XP kurmaya çalışırsanız bu tam bir hayal kırıklığı olur. Zira yapacağınız en ufak bir işlemde dahi dakikalarca bekleyebilirsiniz.

-Isınma performan için önemli bir faktördür. Zaman zaman bilgisayarın parçaları üzerinde oluşan tozlanmaları almanız performansınızı etkiler. Elektronik parçalar işlem yaparken ısınırlar ve soğumaları gerekmektedir. Tozlanma ve oluşan tabakalar bu soğumayı zorlaştırır ve engeller.

-Bilgisayarın parçalarının seçiminde özelliklerini dikkate almak gerekmektedir. Bunlar performans açısından son derece önemlidir.
Örneğin 5400 Rpm bir Hdd almak yerine 7200 veya 10000 Rpm Hdd almak
256 Mb Cache'li bir Cpu almak yerine 512 veya 1 Mb Cache'li Cpu seçmek
256 Mb 333 Mhz Ram almak yerine 512 mb 400 veya 533 mhz ram almak gibi.

Yavaşlama olarak da yine yukarıda saydığım nedenler olabilir.
-Hdd'nin fazla ve gereksiz yere doldurulması.
-Bilgisayara giren virüs, spy ve dialer tarzı programlar.
-Gereğinden fazla program yüklenmesi ve aynı anda fazla program ile çalışmak.
Aşırı ısınan parçaların işlemlerini tam olarak yapamamasından kaynaklanan performans düşüklükleri gibi...

Not:Asagida yazan maddelerin hepsi denenmistir ve bilgisayariniza herhangi bir zarar vermeyecektir.Kesinlikle ay sunu silersem bilgisayarim calismaz sunu silmezsem calisir gibi seyler dusunmeyin.Tum maddeleri uygulayin

1- Control Panel a gelin. Add/Remove Programs in ustune 2 kere tiklayin. Acilan pencerede bilgisayarinizda bulunan programlarin listesi var.O listede istemediginiz bir program adi geciyorsa ustune tiklayin ve add/remove butonuna basin.Ardindan uninstall etmeye baslayacaktir.

2- Start menunuzun yaninda shortcutlar var. Bazilarinda olmayabilir.(orn: show desktop,internet iconu) O menuden kullanmadiginiz shortcutlari sag klik yapip delete e tiklayarak silin.

3- Ayni islemi start menusune de uygulayin. Start menusunde kullanmadiginiz tum shortcutlari ayni sekilde silin

4- Eger bir dosya icin bir folder varsa(start menusunde) o folderin icindeki shortcuti baska bir yere tasiyin ve ici bosalan folderi silin(orn: mirc ;start menusunde mirc folderi var. o folderin icinde mirc programinin shortcuti disindaki hersey gereksiz.kimsenin isine yaramaz. o mirc folderindaki tum shortcutlari silin(mirc programinin ki haric) sonra mirc folderinda kalan mirc32 shortcutini sag klip yapip cut yapin.ardindan programs menusunun icine paste yapin.boylece 50 kb tasarruf etmis olursunuz)

5- Ayni islemi tum gerekli gordugunuz menulere uygulayin

6- Start menusundeki favorites a gelin.Ordan isinize yaramayanlari sag klik yapip delete edin.

7- Start menusunde settings e gelin sonra taskbar&start menu ye tiklayin. acilan pencerede ustte start menu programs a gelin.sonra clear butonuna basin

8- Desktop taki ise yaramayan tum shortcutlari da silin

9- My computer a gelin. c: ye girin.My documents taki isinize yaramayan dosyalari silin.Ayrica c: de kendi yarattiginiz folderlar varsa onlarinda icindeki gereksiz seyleri silin.

10- Daha sonra program files a gelin. 1. madde yi uygularken sildiginiz programlar eger halen program files da duruyorsa o folderin ustune gelin ve sag klik yapip delete edin

11- Program files taki online services folderini eger kullanmiyorsaniz silin

12- Daha sonra windows folderina gecin. Folderin icindeki internet explorer wallpaper dosyasini silin

13- Ardindan cookies folderina gecin. Icinde .txt dosyalari varsa hepsini silin

14- Windows folderi icindeki downloaded program files folderina girin orda isinize yaramayacagini dusundukleriniz varsa sag klik yapip remove edin

15- Simdi history folderina gecin. Ordaki tum dosyalari silin

16- Daha sonra offline web pages folderina girin ve tum dosyalari silin

17- Windows taki temp folderina girin. Orda eger frontpage temp dir folderiniz varsa icindeki tum dosyalari silin

18- Eger temp folderinda isinize yaramayacagini dusundugunuz bir dosya varsa onuda silebilirsiniz

19- Ve iste bilgisayarinizda onlarca megabyte yer kaplayan temporary internet files folderi. Bu foldera girin ve icindeki tum dosyalari silin.Sakin bilgisayarima birsey olur korkusuna kapilmayin.hepsi gereksiz.internette dolasirken gezdiginiz siteleri tutuyor bu folder.Onun icin icindeki dosyalari silmeden gecmeyin.

20- Ardindan web folderina gecin. Folder icindeki deskmvr ve safemode dosyalari disindaki tum folder ve dosyalari silin

21- Silme islemi bittikten sonra recycle bin e gelin ve tum dosyalari silin. baska bir deyisle empty recycle bin yapin.

22- Ve artik bilgisayarinizin ve internetinizin hizi artti. Eger bana bu internet hizida yetmiyor derseniz size accelerator programlari tavsiye ederim.

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...