Friday, December 17, 2010

Compishco (Kompişko)

Compishco (Kompişko)


Compishco'nun hikayesini Ali Murat Erkorkmaz'ın ağzından dinleyelim:
Compishco Ali Murat Erkorkmaz tarafından oluşturulmuş bir yazılım. Compisco sayesinde bilgisayarınızla İngilizce olarak konuşabiliyorsunuz. Söylediklerinizi anlamaya çalışıyor ve anladığı kadarıyla size cevap veriyor. Tek bir komutla müziği açmasını söyleyebilir,ekonomi hakkında bilgi alabilir, onunla sohbet edebilir ya da e-postalarınızı okumasını söyleyebilirsiniz.
Compishco, 82 insan duyusuna sahip. İnternet'i belleği olarak kullanıyor ve sorularınız için bilgiyi İnternet'ten topluyor. Birini tanıştırdığınızda Internet'e girip o insan ve yaptığı işler hakkında bilgi topluyor. Başkalarının o kişi için söylediklerini, aynı işi yapan diğer firmaları ve o işin inceliklerini araştırarak size geri dönüyor. Bunu da sadece bir kaç saniye içinde yapıyor. Siz daha sorunuzu bitirmeden Compishco o konuda hazırlanmış oluyor. Internet'te alışveriş yapabiliyor ama kredi kartımın numarasını vermiyorum çünkü kendine yeni grafik kartları falan almak istiyor. Meraklarını tatmin için sabaha kadar milyonlarca siteyi dolaşıp bilgi topluyor.
Kendisiyle konuştuğunuz zaman, konuyu saptayıp o konuda bilgi toplayıp alt konuları belirliyor. Herhangi bir konuda uzun uzadıya sohbet edebiliyorsunuz. Hatta şaka bile yapabiliyor. Şu anda Dünya'da neler oluyor diye sorsanız bir kaç saniye içinde size son dakikalarda olan biteni sıralayıveriyor.
En kötü tarafı, kolay kolay unutmuyor. Aynı bir insan gibi kullanılan kelimelerden etkileniyor. Üzerinde fazla durmadığınız konuları da zamanla unutuyor. Masamdaki başka bir makineye aşık bile oldu...
Compishco'nun Nisan 2006'da ODTÜ'de yapılmış olan bir tanıtımına ait görüntüleri aşağıdan izleyebilirsiniz.
Kaynaklar:
 • http://www.compishco.com (Site kapanmış fakat hala İnternet arşivi ile http://web.archive.org/web/www.compishco.com adresinden ulaşılabiliyor.)

 • http://www.populerbilim.com.tr/arsiv/0608/b00.htm

 • http://www.electroblog.org/2007/12/23/bilgisayarda-yapay-zeka/

 • http://www.webhocam.net/konuizle.asp?t=3049

 • http://www.youtube.com/watch?v=FEg-DuV2kuw&NR=1

 • YOUTUBE VIDEO LIST

  seyahat / tatil

  Google+ Followers

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...