Friday, December 10, 2010

HACİVAT KARAGÖZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

HACİVAT KARAGÖZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?
Oyuncular : Haluk Bilginer , Beyazıt Öztürk , Şebnem Dönmez , Güven Kıraç

Yönetmen : Ezop

14.yüzyılda Bursa’dayız... Anadolu’daki Moğol tehlikesi fırtınalar estirirken halkın büyük bir kısmı kaçmakta ve Bursa’ya yerleşmektedir. Üstelik sedece halk değil, çeşitli devletlerin ve beyliklerin liderleri de bu kente sığınır. Dinleri, dilleri apayrı olan insanların bir arada yaşadığı Bursa karmakarışık bir yer olurken Osmanlı da İmparatorluğu’nun ilk tohumlarını atmaktadır.
Karagöz ve Hacivat’ın hikayesi de burada başlar. Akıllı ama cahil, sinirli ama en komik sinirli Karagöz, kendisinin tam tersi olan zekasını fırsatçılığı ile birleştirip her işten sıyrılan Hacivat ile tanışır. Orhan Gazi’nin adına yapılan caminin inşaatında beraber çalışmaya başlarlar. Ama yaptıkları işten çok mizah yönü kuvvetli sohbetleri hemen farkedilir. Atışmaları sırasındaki komiklikleri o kadar ünlü olur ki davetten davete koştururlar gülmek isteyenlerin gönlünü yapmak için.
Şöhretin bedeli şimdi nasıl ağırsa o yıllarda da bundan farksızdır. Hacivat ve Karagöz’ün hem güldüren hem düşündüren diyaloglarından rahatsız olanların kahramanların kaderini değiştirmeleri hiç de zor olmayacaktır.


Hayat bir film.
Herkes kendi filminde yönetmen olup başrol oynuyor, başkalarının filmlerinde ise figüranlık yapıyor...
@ izmirsat

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...