Monday, December 13, 2010

KARPUZ KABUĞUNDAN GEMİLER YAPMAK

KARPUZ KABUĞUNDAN GEMİLER YAPMAK

Oyuncular : İsmail Hakkı Taslak , Kadir Kaymaz

Yönetmen : Ahmet Uluçay


Olmayacak işler için boşuna uğraşmak diye kullanılır karpuzcu Mustafa bu sözü, karpuz kabuğundan gemiler yapmak. Oysa herkesin hayatında olmayacağını bile bile hayal ettiği şeyler yok mudur?
Recep ve Mehmet 60’lı yıllarda Tepecik adlı bir köyde yaşayan iki kafadardır. Yaz aylarını herkes gibi aylak aylak geçirmemek için yakındaki kasabada çıraklık yaparlar. Recep bir karpuzcunun, Mehmet ise bir berberin yanında çalışır. Hayat hep böyle mi geçecektir, bir karpuzcu ve berber olma uğruna çalışmayla? İki çocuğun ufku ne o köye ne de kasabaya sığmayacak kadar geniştir. Boş kalan tüm zamanlarını terkedilmiş bir ahırda film projeksiyon makinesi yapmaya çalışarak geçirirler. Kimsenin umursamadığı bu uğraşlarında tek bir destekçileri vardır, köyün delisi Ömer.
O yaz sandıklarından çok daha fazla genişletecektir ufuklarını. Recep, kelek çıkan karpuzları toplamaya gelen Nezihe ile ahbap olur ve kadının evine arada bir yemek yemek için gidip gelmeye başlar. Tüm hayallerinin ötesinde bir duyguyla tanışır ve aşık olur. Aşk, iş, hayaller… Bu iki çocuk için Tepecikli köyünde ömürleri boyunca unutamayacakları bir yaz yaşanmaktadır.

FİLMİN KAZANDIĞI ÖDÜLLER
2004 – ULUSLAR ARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ “EN İYİ FİLM”
2004 – MONTPELLIER AKDENİZ FİLM FESTİVALİ “ALTIN ANTIGONE”
2004 – SAN SEBASTIAN ULUSLAR ARASI FİLM FESTİVALİ “EN İYİ YENİ YÖNETMEN”
2004 - SELANİK FİLM FESTİVALİ “ÖZEL ÖDÜL”


Hayat bir film.
Herkes kendi filminde yönetmen olup başrol oynuyor, başkalarının filmlerinde ise figüranlık yapıyor...
@ izmirsat

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...