Thursday, December 16, 2010

Perfect Storm, The (Kusursuz Fırtına)

Perfect Storm, The (Kusursuz Fırtına)
Yapım Yılı: 2000
Süre: 129 dk
Massachusetts, Gloucester kılıç balıkçılığında kullanılan, ve son zamanlarda çıktığı avlardan hayal kırıklığı ile dönen deneyimli balıkçı Billy Tyne'ın teknesi Andrea Gail'in evidir. Gemi, limanda son avlarında Tyne'ın aksine oldukça şanslı olan Linda Greenlaw'ın teknesinin arkasına demirlemiş halde durur.

Bobby Shatford'ın ödeme yapmak zorunda olduğu bir boşanma avukatı ve yeni kızarkadaşı Christina "Chris" Cotter ile kurmayı planladığı yeni bir hayatı vardır. İstediği parayı kazandıracak bildiği tek iş balıkçılıktır. Bu yüzden Chris'in isteklerine karşı çıkacacak ve bu sezon son bir ava çıkmak isteyen Billy'ye "Evet" diyecektir.

Billy Tyne ve Bobby'ye bu yolculukta , deneyimli bir balıkçı ve arasının açık olduğu karısını ve çocuğunu geçindirmesi gereken bir adam olan Dale "Murphy" Murphy; kadınlara karşı etkileyici biri ve özgür ruhlu bir Jamaikalı olan Alfred Pierre; dostcanlısı biri olan Bugsy ve son dakikada ekibe katılan Sully eşlik edecektir.

Tyne bu defa New England balıkçı teknelerinin normal avlanma alanlarının dışına, uzak bir yer olan ve zengin bir balık kaynağı olmasıyla ünlü Flemish Cap'e giderek kötü giden şansına bir dur diyeceğinden emindir. Denize açıldıklarında Tyne, kıyıdan uzakakta bir fırtınanın oluşmaya başladığını haber alır. Ama güvenli yolu seçen Greenlaw'ın aksine, Billy fırtına sayesinde çok miktarda balık yakalayabileceğini düşünmektedir. Eğer denemezse bütün ekibi sezonun bu son avından eve elleri boş döneceklerdir. Geçinmek için hayatlarını tehlikeye atmak, balıkçılar için olağan dışı bir şey değildir.

Ama olağan dışı olan bir şey vardır, o da hava cephelerinin inanılması zor hareketleridir. Yerel televizyon hava durumu sunucusu Todd Gross izleyicilerine güneyden gelen güçlü fırtına cephesi Hurricane Grace'in Atlantik'in yukarılarına doğru hareket ettiğini anlatmaktadır. Grace kuzeydeki diğer iki hava cephesiyle çarpışacak gibi görünmektedir. Eğer bu cepheler aynı yerde karşılaşırlarsa, ortaya çıkacak olan fırtına, kimsenin hayal edemeyeceği ve hatta modern tarihin hiç şahit olmadığı kadar güçlü bir olay olacaktır.

Bu fırtına, bu olayın yaşanmasından sonra "The No-Name Storm" (İsimsiz Fırtına) ya da "The Halloween Storm" (Cadılar Bayramı Fırtınası) olarak anılacaktır. Aslında fırtına o kadar çabuk oluşacaktır ki, Ulusal Hava Bürosu ona bir isim vermeye zaman bulamayacaktır. Denizdeki kurtarma gemilerine haber gönderecek zamanı bile zor bulacaklardır.

Andrea Gail ekibi ise bu uyarıyı alamaz. Kendilerine çarpmak üzere olan şey hakkında bir önuyarı da almamışlardır.

Andrea Gail ve denizdeki diğer kurtarma gemileri limana geri dönmek için çabalarken, başka personelleri taşıyan araçlar da fırtınanın içine doğru ilerlemektedirler. Bu personeller, Air Force (Hava Kuvvetleri) ve Coast Guard (Sahil Güvenlik) uçakları, helikopterleri ve filikalarındaki görevlilerdir. Ve onlar karşılaşacakları şeyin ne olduğunu ondan korkulması gerektiğini bildikleri kadar iyi bilen görevlilerdir.

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...