Monday, December 13, 2010

Uçuş 93 (United 93)

Uçuş 93 (United 93)

Yönetmen:
Paul Greengrass

Oyuncular:
Opal Alladin, Erich Redman, Ben Sliney...

Tür: Dram - Gerilim

Süre: 91 Dk.

Yapım Yılı: 2006


“Bloody Sunday” ve “Ornagh”da Kuzey İrlanda’daki terörizmin etkilerini; “The Murder of Stephen Lawrence”da ırkçı şiddet olgusunu; “Resurrected”da terk edilmiş bir askerin öyküsünü irdeleyen yazar / yönetmen Paul Greengrass, kameralarını bu kez dünyamızı sonsuza kadar değiştiren 11 Eylül 2001 gününe odakladı.

Paul Greengrass’ın yönetmenliğini üstlendiği “United 93”, Amerikan topraklarında bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük terörist saldırının yaşandığı 11 Eylül 2001 günü kaçırılan dördüncü uçak olan United Airlines havacılık şirketinin 93 sefer sayılı uçağında yolcuların, mürettebatın ve uçuş kontrolörlerinin yaşadığı korku ve dehşet ortamının öyküsünü anlatıyor.

San Francisco’ya gitmek üzere havalanan Boeing 757 uçağında işadamları, öğrenciler, büyükanne ve büyükbabalar, evli çiftler ve uçuş mürettebatından oluşan sıradan insanlar, az sonra çok büyük bir terörist eylemin bir parçası olduğundan habersizdiler. Filmin yapım ekibi, "Unied 93"yi ortaya çıkarırken uçaktaki 40 yolcu ve mürettebatın aileleriyle; 11 Eylül komisyonunun üyeleriyle, uçuş kontrolörleriyle, o günün olaylarında görev almış askeri ve sivil personelle saatler süren yüzyüze görüşmeler yaptılar. Sonuç; "Uçuş 93"...


Hayat bir film.
Herkes kendi filminde yönetmen olup başrol oynuyor, başkalarının filmlerinde ise figüranlık yapıyor...
@ izmirsat

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...