Saturday, December 25, 2010

VPN nedir ? Ne işe yarar? Nasıl yapılır ?

VPN nedir ? Ne işe yarar? Nasıl yapılır ?

VPN = Virtual Private Network, Aslında tam karşıla masada bunu sanal paylaşımlı ağ olarak tanımlıya biliriz peki vpn bize nasıl bir yarar sağlar ki biz vpn kullanalım.
VPN işin aslı çalışma mantığı olarak aslında olamayan ama farklı hatlar üzerinden ki bu tüm dsl sistemleri, uydu bağlantıları, kablo net yapıları, leasd line hatlar üzerinden farklı noktada olan iki noktayı aynı ağda çalıştırmak içindir. Şöyle düşünelim iki farklı ülkede iki ayrı ofisimiz var ve bunlar arasında bir alt net kurmak istiyoruz işte burada devreye vpn girecektir. Vpn bize hem dosyalarımızı aynı ağda paylaşmamızı hem de içerde çalışan lotus note yada benzeri Microsoft Exchange türevi vpn zorunlu bir yazılım var ise bunlara ulaşımı sağlayacak ve bunu bulabileceğiniz en güvenli şekilde yapacaktır.
Ama vpn nin en temeltanımlaması genelde internet havuzundan bir noktadan ( ip den ip ye ) bir kanal açmaktır . Şimdi gelelim bu olayı nasıl yapacağız yapım aşamasında kullanacağımız donanım Draytek Vigor 2800VG olacak. İlk önce modemin arayüzüne bir bakalımBu ürünün genel görünüşü, sağ taraftaki menüden “Vpn and Remote Access” seçerek, alt menüden “lan to lan” seçiyoruz. Burada boştaki slotlardan herhangi birisini seçerek işlemimize başlıyoruz.Bu menüde bizden ayarlamamızı istediği ilk şey “common setting” burada ilk yapmamız gereken şey bir profil ismi vermek olacaktır örnek olarak “merkez” “genel” kafanıza göre tamimiyle karşı tarafı hatırlatacak bir şeyde olabilir yani real de hiçbir önemi yok sadece ve sadece sizin hatırlıya cağınız bir isim olacak. Daha sonra yapmamız istenen şey ariyan tarafmı yoksa aranan tarafmı olacağımız burada aranacak olan tarafın internet bağlantısının güçlü olan seçilmesi avantj sağlar her iki tarafından aynı ise sorun yok kafanıza göre seçebilirsiniz. Ama burada önemli bir nokta var “dial out” olan taraf bağlantının sürekli olması için “alvays on” seçeneğini seçmeli. “Ping” Kısmı oka dar önemli değil modemin fire wall ında dışardan gelen ping isteklerine kapalı içirden ise bağlantıyı çanlı tutmak içiniç ip ile verilebilir ama genelde internette bir sorun olmazsa ise vpn dede olmaz o nedenle çok gerekli bir durum değil. Birde her iki tarafı tam olarak ayrladığımıza emin olmadan pofili enable etmeyelim neni basit eneable edersek dış ip den ulaşamayabiliriz bu nedenle her şey tamam dediğimizde yapalımBurada gördüğümüz dial in kısmı burada yapılması gereken bir iki şey var öncelikle nasıl bir bağlantı kullanacağımız ve nasıl bir şifreleme kullanacağımız. İşin aslı aşağıda password ve ip kullanacağımızdan dört kabul sisteminizde işaretli olmasından herhangi bir güvenlik açığı oluşturacak yada sorun yaratacak bir durum yok. Şimdi altta bulunan “Specfy Remote Vpn Geteway “ bölümüne dial out yapacak olan makinen ip sini giriyoruz ip yerine “common setting “ de ki adını da girebiliriz ama internetten bulması birkaç hafta alabileceği için biz direk adres verelim. Burayı şeçinde dikkat ederseniz sğ taraftaki “IKE pre sheard key” bölümü canlanacaktır buraya tıklıyarak çıkan pencerede her iki tarafında ortak kullanması gereken şifreyi yazalım bunu unutmayın dial out için ayarlıyacağınız modem dede bunu gireceğiz , şifreyi girip ok butonuna basıyoruz. Key in hemen altında bulunan şifreleme standartlarından bize uygun olanı seçiyoruz ki burada medyum ah seçmek fazlası ile yeterli olacaktır. Şimdi dila out olarak ayarlıyacağımız modeme geçelim.

İşin aslı burada pekdte yapacağımız bir ayar yok tamaiyle sistemi dial in kısmına uyduracağız yalnızca server ip kısmına karşı tarafın ipsini girmeliyiz. Ve diğer ayarları dial in kısmında ki ile yanı yapmalıyız. “Teyp of server i am calling” bölümünde şifreleme olarak “ipsec tunnel” seçersek her şeyimiz tamam demektir ama siz yinede şifreyi girmyi unutmayın Şimdi yine her iki taraf için ortak olan “tcp/ip network setting” bölümüne geçelim.Burada her iki taraf için kendi ve karşı taraf için olan ag ayarlarını yapacağız . İlk yapmamız gereken

My wan ip = kendi dış internet ipniz ( whatismyip.com adresinden öğrenebilirsiniz yada modemin giriş sayfasından )
Remote geteway ip = karşı tarafın dış ipsi yani internete çıkış ipsi
Remote network ip = burada ufak bir hata var bahsi geçen karşı tarafın ip bloku yani 192.168.1.0 gibi son rakam 0 olacakki local ağdaki 255 makine buradan tanımlanabilsin
Remote network mask = burada karşı tarafın alt ağ maskesi yazılacak bu ağ yapılandırması için geçerli ama iki local ağ ise burası 255.255.255.0 olmalıdır ki sizde local ağlarınızı ayarlarken buna dikkat gösterebilirsiniz

Burada fazladan ve güvenlikçilerin çok sevdiği ama Telekom yapısı yüzünden pek kullanılmayan bir özellik var “cahange default route to this vpn tunel ” bunun anlamı şu bunun seçili olduğu nokta internet çıkışını vpn tunelin diğer tarafındaki sistemden yapacak gel gör ki adsl ile bu sadece bir rüya güvenlikçilerin azgının suyunun aktığını biliyorum ama adsl ile ancak bu kadarSonrasında yapmamız gereken her iki aygıt tada yapılan işlemi onaylamak modemin kaydedip geliyor umunada ok vermek Eğer yapılan işlemler doğru ve eksiz ise ve en başta sona bırakın dediğim “enable this profil” seçeneğini seçti iseniz vpn hattınız ortalama bir saniye içinde oturmuş olacaktır.


Dikkat edilmesi gerekenler ;

1 : Vpn tunal açabilmek ve sürekliliğini sağlamak amacı ile pptp dışındaki tüm sistemlerde sabit ip ihtiyacı vardır.
2 : Vpn yapmak 10/100 lük bir bağlantı ya sahip olmak demek değildir, bağlantınız tamamıyla telekomden alınmış olan bant genişliği kadardır, vpn sistemindeki şifrelemelerden dolayı bu hızın düşeceği hesaba katılıp Draytek gibi truput değerleri yüksek aygıtlar ile yapılmalıdır .
3: Vpn sisteminin lan to lan olabilmesi için kesinlikle ip blok ları farklı olmalıdır. Örnek olarak bir tarafın ki 192.168.0.0 ise diğer tarafın ki 192.168.1.0 olmalıdır. Diğer noktalar içinse ip blok unun üçüncü bacağı değişik olmalıdır.
(ALINTI http://www.turkforum.net/446745-vpn-nedir-yarar-nasil-yapilir.html)

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...