YAVAŞLAYAN SİSTEMLER İÇİN BELLEK ÇÖZÜMLERİ

Bilgisayarınızın giderek yavaşlamasının, kuşkusuz, birçok nedeni vardır. Çoğu da Windows'u tamamen silip yeniden kurarak halledilemez. Bu nedenlerden bazılarını kontrol etmek ve düzeltmek, Windows'u yeniden kurmaktan çok daha kolay olabilir. Eğer diskiniz fazla ses çıkartıyorsa (yani basit bir işlem olması gereken bir şey için çok fazla disk erişim etkinliği oluyorsa) bilgisayarınızın depolama alanıyla ilgili bir sorun var demektir. Eğer diskinizdeki boş yer azalmışsa, bilgisayarınız disk üzerinde istediği büyüklükte bir takas dosyası oluşturamayabilir.

Windows'u ilk başlattığınızda diskinizde 100MB ya da daha az boş yer varsa, daha fazla yer açıp, bilgisayarınızın hızında bir gelişme olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bu yavaşlık kısmen, depolama alanınızın sisteminize ek bellek olarak aktarılmasından da kaynaklanabilir. Eğer bilgisayarınızın donanım belleği (RAM) çok küçükse, Windows diskinizi sanal bellek (virtual memory) olarak kullanır (takas dosyası sayesinde). Fakat sanal bellek, gerçek bellekten çok daha yavaştır. Eğer daha fazla RAM bellek eklerseniz, bilgisayar, takas dosyasını daha nadir kullanır ki, bu da performansı artırır.

n L2 Ön Bellek (Cache Memory)

Bununla birlikte çoğu bilgisayarın ikincil bir sistem ön belleği (bazen L2 ön belleği/L2 cache memory adı verilir) vardır. Bu ön bellek, CPU'nun (ana işlem birimi) bellekteki verilere daha hızlı erişmesini sağlar. RAM belleğinize ilave yaptığınızda, yeterli L2 ön belleğiniz yoksa, sistem performansınız -beklediğinizin tam tersine- düşebilir bile.

Bunu sınamak için, sistem belleğinizin bir kısmını kaldırıp tekrar 32MB'a getirip performansın iyileşip iyileşmediğine bakabilirsiniz. Eğer durum böyleyse, sisteminizde kurulu L2 ön belleğin miktarını artırmaya çalışın. Bu önerdiğimiz, görece ucuz bir terfidir ve sisteminizi eski hızına tekrar ulaştırabilir.

Ne Kadar RAM'e Ne Kadar L2?

32 MB RAM belleğe kadar yaklaşık olarak 128K'lık L2 ön bellek yeterlidir. 32MB ile 64MB arasında 256K'lık L2 ön bellek yeterlidir. 64MB ve daha fazla bellek için 512K'lık ya da daha fazla L2 ön bellek kullanmalısınız. Bu miktarlar, ön bellek ve ön bellek yapısıyla ilişkilendirilmiş 'tag' RAM'inin büyüklüğüne göre değişir. Üstelik, bazı yonga setleri 64MB'tan fazlasını ön belleklemez (bazı Intel ana kartları da 32MB'tan fazlasını ön belleklemez). Ama genelgeçer bir formül istiyorsanız, gereken L2 ön bellek miktarını kilobyte cinsinden elde etmek için, megabyte cinsinden kurulu bellek miktarını 4'le çarpın (Kısacası RAM'i ifade etmek için kullandığınız rakamı 4'le çarpın).