Monday, January 3, 2011

Blogcu İpuçları

Blogcu İpucları
Blog yazmaya başlayalı uzun bir zaman olmasa da blog, tasarım ve webmasterlık üzerine iyi makaleler okuduğumu, bu konuda azımsanamayacak bir mesai harcadığımı söyleyebilirim. Bu kısa ama verimli olduğunu düşündüğüm zaman diliminde edindiğim birkaç küçük deneyimi paylaşmak istedim.

Blog mu yazmak?
Aslında bu soru biraz klişe olmaya başladı son zamanlarda. Çünkü blog, günce, günlük ya da adına her ne derseniz deyin internetin büyük bir bölümünü oluşturuyor diyebiliriz. Dolayısıyla internette birşeyler ortaya çıkarmak, birkaç insanın yazdıklarınızdan faydalanmasını sağlamak istiyorsanız, evet blog yazmalısınız.

Nerede blog yazmalıyım?
Bu konuda yeni olanların başvuracağı adresler ücretsiz blog servisleri olmalıdır. Çünkü bu konuda da her konuda olduğu gibi tecrübe kazanmak gerekiyor. İçeriğinizin belirlenmesi, yazı gücünüzün -varsa dahi- gelişmesi, belirli bir okuyucu kitlenizin oluşması, ilgili literatüre olabildiği ölçüde hakim olmanız çok değil, birkaç ay içerisinde gerçekleşecektir. Ancak dediğim gibi bu dönemin Blogcu, Blogger, Wordpress gibi servislerde geçirilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Daha sonra eğer istediğinizi tam olarak saptarsanız bu konu üzerinde az da olsa para harcama konusunu düşünebilirsiniz.
Blog tasarımı nasıl olmalı?
Belki spontane, belki de planlı gelişen bir blog sayfası iki temel bölümden oluşur. Birincisi elbette yazılarınızın yer aldığı ana bölüm, ikincisi de yazılırınız dahil olduğu kategorilerin, okuyucularınızın yazılarınız üzerine yaptığı yorumların, takip ettiğiniz sitelerin, okuduğunuz kitapların, dinlediğiniz şarkıların bulunduğu yönlendirme menüsüdür. Tasarımınız en az içeriğiniz kadar önemlidir ve olabildiğince özgün ve kullanışlı olmalıdır. Neyseki zamanının büyük bir bölümünü bu işe vermiş tasarımcılar ve buna bağlı olarak da birçok alternatifimiz var.
Bir diğer nokta da tasarımınızın içeriğinizle bağdaşır olması gerektiğidir. Ancak tasarım seçimi/yapımı konusunda önceleri kişinin kendisinden harikalar beklemesi yanlış olacaktır. Bu konu da zamanla gelişim gösterecektir.
Nasıl okunurum?
Hemen hemen her konuda yüzlerce kaynağın olduğu internette birileri tarafından okunmak, yorumlanmak oldukça zor bir iş. Öncelikle içeriğiniz konusunda donanımlı olmanız ve blogunuzun aynı konulu diğer sitelerden/bloglardan ayrılan bazı taraflarının olması gerekir elbette. Aynı konuya farklı bir bakış açısı, yorum getirebilmek ve bunu sunabilmek iyi meziyet. Kaynak ise az önce de dile getirdiğim gibi konunuza hakim olmanız.
Okunma ve ziyaret edilme hususunda işin bir de teknik boyutu var tabii. En azından basit birkaç temel uygulamayı öğrenmek, buna uygun çalışmalar yapmak yine size düşen bir görev.
Neden blog yazıyorum?
Blog yazma nedeninizi tam olarak saptamanız ve buna uygun hareket etmeniz önemli bir nokta. Evet, internetin günümüzde bir ekmek kapısı haline geldiği, bazılarının bu sektörden ekmekten ziyade pasta alacak parayı kazandığı doğru. Ancak unutmamak gerekir ki “bazıları”. Yalnızca para kazanmak için blog yazmaya başlamak zaten sizi belirli bir süre sonra yıldıracaktır. Çünkü kısa vadede bu işten zengin olmak mümkün değil. Ancak birilerine bir şeyler kazandırarak, kendi egonuzu tatmin etmenin yanı sıra biraz cep harçlığı ve belki de daha fazlası ya da en azından blog yazmak için yaptığınız masrafı geri elde etmek mümkün. Ama belirtmemiz gerekir ki bu noktada da sabırlı olmanız gerekiyor.
Ne sıklıkla yazmalıyım?
Bu konuda hemen hemen kafadan bir ses duyabilirsiniz. Hergün bir yazı, haftada on yazı yemeklerden hemen sonra… Elbette blogunuzun sık güncellenir olması iyi bir tutumdur. Ancak çok sık yazı yazmak hem hataları beraberinde getirecek, hem de yazılarınızın kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Ziyaretçilerinizi takip ederek sitede bulundukları süreleri göz ününde bulundurarak yazı yazma zamanlarınızı ayarlayabilir, kalan boş vakitlerinizde kaynak araştırmaları yapabilirsiniz.
Bu yazının değeri ne olursa olsun yaklaşık 45 dakikadır yazmaya çalışıyorum. Görüldüğü gibi ortalama bir yazı, zamanınızın büyük bir bölümüne el koyabiliyor. Dolayısıyla blog yazımı konusunda ölçülü olmak, bazen tadında bırakmak gerekiyor (bu sözüm aslında kendime de).

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...