Monday, January 3, 2011

Etkili Olan Blog Yazıları Yazmak İçin İpuçları

Etkili Olan Blog Yazıları Yazmak İçin İpuçları
Çoğu insan web üzerindeki metinleri, sadece kendisi için önemli olan belirli kalıpları, anahtar kelimeleri ve diğer görsel öğeleri taramak için, kısaca gözden geçirerek okur. Yapılan çeşitli çalışmalar göstermiştir ki web üzerindeki bir metni okumak kağıt üzerindeki bir metni okumaya oranla çok daha yorucudur ve bu nedenle de %25 daha yavaş gerçekleşir. Bu yüzden de metni tarayarak okumak çoğu kez okura daha cazip gelir. Unutmayın;
Okurların sadece %16’sı web üzerindeki bir metni kelimesi kelimesine okumaktadır ve;
Normal bir insan okuduğunun ancak %60’ını kavrayabilir.
Durum böyle olunca da, eğer okunmak istiyorsanız, okurlarınız açısından çekici metinler oluşturmanız gerekir. İşte size blog metinlerinizi sıradanlıktan kurtaracak bazı ipuçları;
keha.net - Etkili Blog Yazıları Yazmak İçin İpuçları Blog içeriğinizi nasıl kolaylıkla gözden geçirilebilir hale getirebilirsiniz?
Liste şeklinde yazmak: Listeler kolaylıkla gözden geçirilebilecek metinlerdirve uzun sıkıcı metinlerden çok daha sevimli görünürler.
Biçimlendirme kullanmak: Önemli noktaları vurgulamak için kalın, altı çizilmiş, TÜMÜ BÜYÜK yazılmış veya italik gibi biçimlendirmeler tercih edin. Hatta font biçimini, büyüklüğünü ya da rengini değiştirmeyi bile deneyebilirsiniz. Bunu yaparken aşırıya kaçmayın, metnin görüntüsünün olduğundan daha karmaşık görünmesine neden olabilirsiniz.
Başlıklar ve alt başlıklar kullanın: Özellikle uzun metinlerde kalın veya büyük yazılmış başlıklar ve alt başlıklardan yararlanın. Bu sayede metnin ana hatlarının kolaylıkla gözden geçirilebilmesine olanak vermiş ve okurunuza uzun ve sıkıcı bir metin yerine dengeli biçimde bölümlere ayrılmış, daha kolay okunabilecek bir metin sunmuş olursunuz.
Resimler, fotoğraflar, grafikler kullanın: Okurların ilgisini metne yönlendirmek için gönderinize resimler ve fotoğraflar ekleyin. Bunları eklerken metinin içinde anahtar noktalara, özellikle içerikle ilgili oldukları bölümlere yerleştirmeye özen gösterin.
Alıntı metinlerinden yararlanın: Neredeyse tüm blog şablonlarında alıntı metinleri için özel bir biçimlendirme şekli mevcuttur (alıntı metni dikkat çekici tırnak işareti içine alınır ya da normal metne göre daha içeriden başlayarak yazılır vs.). Bu bölümlerde yazılanlar, ölçü kaçırılmadığı müddetçe, okurun ilgisini çeker.
Boşluk bırakın: Sayfanın tamamını doldurmak için uğraşmayın, metnin içinde boşluklar bırakarak rahatlama noktaları oluşturun. Bu şekilde okuru metin içinde boğulmaktan kurtarırsınız.
Konunun özüne gelin: Asıl noktaya ulaşmak için uzun uzadıya yazıp konudan uzaklaşmayın. Gönderilerin etkinliği konusunda uzun ve kısa metinlerden hangisinin daha çok ilgi topladığı konusunda çeşitli tartışmalar olsa da, ben kısa olanlardan yanayım. Gönderilerinizi ana fikre çabuk ulaşabilecek kadar etkin ve kısa tutmaya çalışarak okurlarınızın ilgisini artırabilirsiniz.
Anahtar noktaları metnin içine gömmeyin: Metnin sonunda söylemek istedikleriniz olabilir ama metnin başındaki ilk cümleler içinde içerik ve anahtar noktalar konusunda bir şeyler yazmak okurun metne ilgisini artıracaktır.
Okurlarınızı ana fikre yönlendirin: Okurlarınızı ana fikre yönlendirirken örneklerden, yaşanmış tecrübelerden vs. bahsederek onların kafasında konunun şekillenmesini sağlayın.
Bir gönderide birden çok yeni fikre yer vermeyin: Bu da okurunuzun metin içerinde boğulmasına sebep olabilir. Bir konu üzerinde çeşitli fikirleriniz varsa bunların hepsini bir gönderide yazmak yerine parçalara bölün ve yazı dizisi halinde yayınlayın.
---
Blog Yazarlarına Ustasından İpuçları
Aylık 250.000 - 300.000 civarlarında ziyaretçi sayısına sahip http://www.askdavetaylor.com/ ve www.intuitive.com/blog bloglarının yazarı Dave TAYLOR ile yapılan bir röportajda kendisine başarısının sırları sorulmuş ve aşağıdaki ipuçları elde edilmiştir.
~ Mahmut KONAR http://www.sosyalmedyapazarlama.com/2010/12/07/blog-yazarlarina-ustasindan-ipuclari/

•    Günde en az 30 dakikanızı blogunuza ayırın, haftanın ise 5 gününü blog işi ile geçirin. Bu beş günün sadece 2 gününü yeni yazılarınız için, geriye kalan 3 günü ise diğer blogları yorumlamaya ayırın.
•    Bir oturuşta bir haftalık yazılarınızı yazın ve bunu bir program dahilinde günlük olarak yayımlayın. Bu sizin günlük yazıyormuş gibi görünmenizi ve blogunuzun güvenilirliğinin artmasını sağlayacaktır.
•    Her yazınızı bir satış yazısı olarak yazmayın; bu okurlarınızın bıkıp sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Konunuz ile ilgili farklı şeylerden bahsedebilirsiniz.
•    Kendi alanınızda uzman ve tanınmış kişiler ile irtibatlı olun. Bu kişilerin yazılarını takip etmeye ve yazılarına yorum yapmaya zaman ayırın. Radikal olmanıza gerek yok “faydalı bir paylaşım, bir başka paylaşım” gibi basit yorumlar yapabilirsiniz. Bu işe yeterli zaman ayırabilirseniz, zamanla etkileyici olursunuz. Bu insanların size gelmesini beklemeyin siz onlara gidin.
•    Bir başkasının bloguna yorum yaparken mutlaka imzanızı kullanın. Kullandığınız bu imza bir satış linki veya spam olmasın, sadece kendi blogunuzun linkini içersin ki, konunuza ilgi duyan insanlar kolaylıkla sitenize ulaşabilsin. Sahip olduğunuz itibarınızı korumayı unutmayın.
•    Blogunuza yorum alırken sahip olduğunuz bir politikanız olsun. Bütün yorumları kabul edecek misiniz? veya yorum önce onaydan mı geçecek? Linklere izin verecek misiniz? eğer izin verecekseniz, affiliate linklerine de izin verecek misiniz? Hangi şartlarda bir yorumu sileceksiniz. Bütün bu soruların cevaplarının önceden belirlenmesi iyi olur.
•    Blogunuzda eklentileri ve araçları iyi kullanın, blogunuz zengin bir görünüme sahip olmasına özen gösterin.
•    Blogunuz ile ilgili bir mail listesi edinmeye çalışın. Haftalık çalışmalarınızın özetini veya yeni yazılarınızı bu mail listesi vesilesiyle okurlarınıza ulaştırın. Birçok kimse buna önem vermiyor, fakat blogunuza geri dönüş sağlamak için faydalı bir yöntemdir.
•    Sadece parayı düşünen olmayın ve yazdığınız her yazıyı nasıl paraya çevirebilirim diye düşünmeyin. Bu şekildeki bir tutum sizin okurlarınızla karşı karşıya gelmenize neden olabilir. Böyle bir düşüncenin yerine “Bu konuda nasıl otorite olabilirim.” ve “Ben size yardımcı olmak için burdayım.” gibi düşünceler hakim olmalı. Okurlarımızı sürekli bir şeyler satın almaya teşvik etmeyelim.
•    Sabırlı olun; blog işi uzun vadeli bir iştir. 24 saatte sonuç almamız imkansız. Belirli bir ivme kazanabilmek için bir kaç ayımızı ayırmamız lazım.

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...