Sunday, March 13, 2011

Gaziemirli (Seydiköylü) Haris Alexiou

Atatürk’ün ünlü “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözü gereği öncelikli olarak komşularımızla sıfır problem düşüncesinden yola çıkan hükümetimizin politikaları doğrultusunda Belediye Başkanımızın da önde gelen amacı, çoğumuzun köklerinin hala yaşadığı Balkan ve Batı Trakya politikasını dostluk ilişkileriyle devam ettirmektir. Binlerce yıl Anadolu topraklarında ve Batı Trakya’da yaşamış bu halkların kardeşliği çok önemlidir. Kurtuluş Savaşı esnasında yaşanan olayları her iki toplum artık unutmalı ve geleceğe barış ve kardeşlik duygularıyla yaklaşmalıdır.

Son yıllarda iki komşu ülke savunmaları için silahlanma yarışında bütçelerinden, Yunanistan’ın 17 milyar dolar, Türkiye’nin 35 milyar dolar harcayacağı tahmin edildiği ifade edilmektedir. İki ülkenin siyasileri tarafından bütçelerine silahlanma için konan bedeller büyük meblağlar tutmaktadır. Bu meblağların bir kısmını iki ülke kalkınmalarında kullanması halinde acaba neler yapılabilir? İki komşu ülke halklarının kardeşliği ve akrabalığı konuları işte bu nedenle iki tarafın halkları tarafından kabullenmelidir.

Yunan Halkı tarafından geçmişte tepkiyle karşılanan Atina’ya Camii yapımı fikri geçmişteki bazı bağnaz Yunanlı milliyetçilerin tepkisini çekerken yeni nesil Yunanlılar tarafından günümüzde olumlu karşılanarak yakında temelinin atılacağının müjdesi verilmiştir.

Bu bağlamda artık iki toplum arasında kardeşlik ve dostluk tohumları atılmış, Ege Denizinin doğu yakasında başta Dikili, Ayvalık, Urla, Çeşme, Alaçatı, Gaziemir Belediyesinin yanında birçok sivil toplum kuruluşu, bilhassa İzmir Ticaret Odasının attığı adımlarla bu bağlar kuvvetlenmeye başlamıştır.

Gaziemir’in 1924 Mübadillerinin Kavala’lı olduğu dikkate alınarak Kavala Rahça, Zigoş ve Korucu’nun bağlı olduğu Filippi Belediyesi ve halkı yanında yine Selanik, Atina ve Drama civarında yaşayan eski Seydiköy’lü Rumların kurduğu Seydiköy’lüler Derneği, eski Seydiköy’lü Rumlar Gaziemir’e hemen-hemen her ay turist olarak gelerek ilçemizi ziyaret etmektedirler.

Bu yakınlaşmayı başlatan eski belediye başkanlarımızdan İsmet Kılıç ve Adnan Yüksel’le başlayan dostluk ilişkilerini Belediye Başkanımız Halil İbrahim Şenol daha da pekiştirerek kuvvetlendirmiştir. Bu arada o yıllardan kalmış birkaç eski binanın restore edilmesiyle bu anılar canlandırılacaktır. “Seydi Baba Mezarlığı” yanında 1528 yılında İzmir Dizdarı Hasan Ağanın yaptırdığı Camiin “Çift Çeşme” si de Belediye başkanımız Halil İbrahim Şenol’un öncelik tanıdığı çalışmalarla programa alınmış bulunmaktadır. Bu çalışmalar yanında ve “23 Nisan Uluslar arası Çocuk Şenliği” amaçları doğrultusunda, bu yazımızda sizlere kısaca tanıtacağımız gibi Yunanlı ünlü sanatçı Haris Alexıou’nun adı Metro Grosmarket arkasındaki sokağa verilecektir.

Baba tarafı Gaziemir’li olan Haris Alexıou’nun anne tarafı Menderes-Bulgurca’lıdır. Babası 10 yaşlarında iken Gaziemir’den ayrılmışlardır. 27 Aralık 1950 yılında dünyaya gelen Alexıou’nun asıl adı Harula Rupaka’dır.

Haris Alexıou, “Türkleri hiç unutmayan, son yıllarına kadar Türkçe şarkı duyduğunda gözyaşlarını tutamayan” Bulgurca’lı büyük annesinden dinlediği Türkçe şarkılarla, Yunan müziğinin Rebetikaları ve Zimireyka’ları (İzmir Şarkıları) ile büyümüştür.

Anadolu’yu hala baba vatanı olarak gören, Anadolu ezgileri ile büyümüş, Türklerle toprak kardeşi olduğunu söyleyen Haris Alexıou, “Kratai hrona afti i kolonia” adlı şarkısında “Bu parfümün kokusu çok eski yıllara dayanıyor” diyerek buram-buram Anadolu koktuğunu söyler.

Ertuğrul Özkök onun en iyi arkadaşının mahallede çocukluktan beri beraber büyüdükleri bir Türk olduğunu “Mehmet’e sormadan araba bile almam” dediğini yazar. Yine Haris’in ifadesiyle “Benim yanımda kimse Türkler aleyhinde bir söz söylemez” diyecek kadar da Türk dostudur.

“Türk halkına çok değer veriyorum” diyen Haris Alexıou 17 Ağustos 1999 “Gölcük- Adapazarı Depremi” sonrası felaketzedelerin yardımına koşarak İzmir, İstanbul ve Atina’da konserler vermiş, onların derdine derman olmaya çalışmış konser gelirlerini depremzedelere bağışlamıştır.

Türk sanatçılardan Sezen Aksu ve Zülfü Livaneli ile düetleri olan Haris Alexıou, 70’li yıllarda başlayan sanat hayatında Dünyanın sayılı müzikhollerinde konserler vermiş ünlü bir sanatçıdır. Ülkemizde “Olmasa Mektubun”, “Telli Telli”, “Maskeli Balo” gibi birçok şarkısı yanında Yunanlı Mikroutsikos’un bestelediği Haris Alexıou’nun seslendirdiği “Mia pisto apo fosforo” adlı parçası Türkçeye “Her Şeyi Yak” adıyla Sezen Aksu tarafından icra edilmiştir. Haris Alexıou’nun “Can Dostları Sezen Aksu ve Zülfü Livaneli” Gaziemir’deki bu açılış ve Gaziemir’liler Gecesinde beraber olmayı çok istediklerini elde olmayan program çakışması nedeniyle vefakâr Gaziemir’lilerle kucaklaşamadıklarını, “bizlerin yokluğunu hissettirmeyecek olan Gaziemir’lilerin Haris Alexıou’yu kucaklayacaklarını” ifade etmişlerdir.

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...