Sunday, March 13, 2011

Seydiköylü Rumlar!

Seydiköylü Rumlar!
Ercan ÇOKBANKİR
Seydiköy'ün geçmişine baktığımız da karşımıza birçok Rum kökenli Osmanlı vatandaşları çıkar. Bu Rumlar, Nikoy Kapapa'nın Sevdiköy adlı kitabında ve Exodos ta yazılanlardan sizlere özet olarak aktarmak isterim.

”Seydiköy Roma döneminde kuruldu. Evangelliki Okulunun( Bu Evangelik Okulları Yunanlıların yaşadığı her yerde yoktur.) müzesinde iki tane mermer yapı taşı bulunuyordu. Bunların üzerinde Latince ve Yunanca yazılar bulunuyordu. Bu kitabede Roma imparatoru Vespasianus dönemi yönetiminden bahsedilmektedir. Bu dönem M.Ö 75 yıllarına ait olmalıdır. Bu kitabelerden birinin yüksekliği 1.76 mt.genişliği 0.58 mt.idi.Bu eserleri Evaggelos Ciliadis İzmir-Seydiköy yolu üzerinde bulmuştur.Bu kitabenin üzerinde şu ifadeler yer alıyordu.’Sezar,Vespasianus ve ……….,yönetim ve belediye başkanlığı dönemi ST İMPARATOR İG,
İkinci eserde ise, birinci eserdeki özelliklerin aynısı mevcuttu. Onu bulan da G. Earinon adlı bir kişiydi. Bu eserde Gülnar Camii bitişiğindeki (Çift Çeşme) mezarlık yakınlarında bulunmuştu. Diğer eserde bulunan ifade ve isimler aynen yazılı idi.” Bu yazılardan yola çıkarak Seydiköy tarihini Roma döneminden itibaren görürüz. Yine Seydiköy’den geçen İzmir’i Efes’e bağlayan bir yolun varlığından bahsedilmektedir. Bu yol günümüzde Fahri Beyin Çiftliği olarak bilinen Yunanlı Foskolu ailesinden intikal eden çiftliğin önündeki köprüden geçen yoldur. Uzundere tarafından gelen yol köprü üzerinden geçer, yolun köprüden geçmeden önce güneye ayrılan istikameti “maşatlık” (Yunan mezarlığına) ve Seydi Baba(Seyd-i Mükremüddün) Türbesine uzanır. Köprü üzerinden Güneye-Doğu istikametine ayrılan yol Şah İsmaillerin evinin bulunduğu yolu takip ederek Ebe Mebrure Hanım parkının olduğu yerden devam ederek günümüz Menderes Hava alanın olduğu yere çıkarmış. Bahsettiğimiz Fahri beye ait çiftlik 1922 öncesi Yunanlı Foskolu’ya, 1850 yıllarından öncede Hollandalı Wilkemann Ailesine ait olduğu belirtilir.

Bir Yunanlı, Hristos D. Hamodopoulos un anlatımına göre, Bizans İmparatorluğunun dağılmasından yaklaşık 100 yıl önce Seydiköy’den bir Türk köyü olarak bahsedilir. Seydiköy bir tarım yerleşimi ve evliyalar diyarı olarak o zamanın Türk ve Rum halkı tarafından anılır. O yıllarda Türk nüfusu çoğunluktadır.”

Bu anlatımlardan sonra, günümüzde imara açılarak üzerinde konutlar yapılan bu güzel yerleşimin Yunanlı sahibi Foskolu’dan biraz bahsetmek isterim.


FOSKOLU AİLESİ

Foskolu ailesi de Seydiköy’ün önemli ailelerinden biridir. Mihail (Mike) Foskolu’nun verdiği bilgiye göre ailenin kökeni 7 adalardan gelmekte ve şair Ugko Foskolu’ya dayanmaktadır. Nikolaos Foskolu 1826 yılında İzmir de doğmuştur. Mihail Masgana isimli doktorun kız kardeşi Anna ile evlidir. Doktor Fransız hastanesinin ilk doktorlarındandır. Nikolaos’un üç çocuğundan büyük olanı Pavlos Seydiköy’de Hollandalı Wilkmanna ait evi satın alır. Bu evin çok büyük bahçesi vardır. Yaklaşık olarak 3.000 dönümdür. Evin bahçesi köyün bitişiğinden başlayıp ormana kadar uzanmaktadır. Bu çiftliğin içinde 12.000 civarında zeytin ağacı bulunur. 150 dönümü ise üzüm bağıdır. Ayrıca evin genel girişinden başka iki kapısı daha vardır. Bu kapılardan ana kapısı girişinde büyük bir havuz vardı. Havuzun içinde çeşitli balıklar bulunurdu. Bahçenin sonunda etrafı çınar ağaçları ve çamlarla örtülü çok şahane bir yol bulunmaktadır. Bu yol Seydiköy’ü ormana bağlamaktadır. Bahçe herkese açıktı. İzmir den gelenler dahi burayı gezmek için, yürüyüş yapmak ve piknik için tatil günleri gelirlerdi. Kuyusunda çok güzel içimlik suyu bulunurdu. İlk yıllarda bahçe içinde çok sayıda köşk bulunmaktaydı. O yıllarda İzmir’i ziyaret eden Avustralya Genel Kurmayı için eğlence düzenlenmiştir. Bu eğlencenin açık büfesindeki yiyecekleri İzmir’den Cafe-Corso ve Haylayf’ta hazırlanmıştı. Bahçe ve arazide özel müdürler ve işçiler bulunmakta şarap ve rakı yapımında kullanılan özel odalar bulunmaktaydı. Konyak ve likör yapımı için Yunanistan Patra’dan özel ustalar getirilmiştir.

Eski Seydiköy’ün her yanında ilginç anı ve güzellikler yatar. Bunları bilmek ve günümüz Gaziemir’ini iyi tanımakta yarar vardır.

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...