Thursday, July 21, 2011

HD tv nedir ?

HD tv nedir ? diyenler
--------------------------------------------------------------------------------
HD evlere nasıl giriyor?
Henüz değil ülkemizde dünya da bile HD formatında yayın yapan sayılı kuruluş varken, ev kullanıcılarının ya da stüdyoların HD formatına geçiş için kendini hazırlaması erken diye düşünebilirsiniz. Fakat durum hiç de öyle değil.
Uzun yıllar Betacam kelimesi dilimizde döndü durdu, işin özellikle televizyonculuk ayağında dönemin vazgeçilmez teknolojisi Betacam, son birkaç senedir yerini sancılı da olsa DV’ye bırakmaya hazırlanırken karşımıza bir de HD çıktı.
Ne Betacam ne de DV ile kıyaslanabilecek bu format, şu sıralar hem üretim hem de tüketim alanında erişimi zor ve hala soru işaretleri taşıyan fakat bir o kadar da özenilerek bakılan bir kavram olarak yaygınlaşacağı anı bekliyor.
Bugünün güçlü prodüksiyonları çoktan HD teknolojisini kullanmaya başladı bile. Hem beyaz perdede yer almak üzere üretilen sinema filmlerinin maliyetinden kısmak hem de kullanımdaki pratik kolaylığı açısından HD sistemler sinema sektöründe hatırı sayılır yapımlarla kendini gösteriyor.
Öte yandan ister sadece video amaçlı hazırlanan yapımlar, isterse de televizyon yapımları olsun HD formatının nimetlerinden faydalanıyor. Bunun hem üretici hem de tüketicileri ilgilendiren iki aşamalı bir sebebi var.
Bu sebeplerden biri çok yakın olmasa da televizyon yayıncılığının HD sistemlere transfer olacak olması ve hemen gelecek dönemde karşımıza çıkacak olan HD-DVD gibi, HD formatını kullanan erişilebilir sunum alanlarının türeyecek olmasıdır.
HD Vitrinlerde
Evet, artık HD televizyonlara vitrinlerde rastlamaya başladık bile. Üzerinde “HD Ready” yazan ve aslında “HD henüz ortalarda yok ama biz hazırız” anlamı taşıyan bu televizyonlar, yakın geleceğe yatırım yapmak isteyen ya da sadece meraklısı olan kullanıcılara hitap ediyor.
Aslında HD sistemlere ev kullanıcılarının bu kadar erken geçiş yapması fazlasıyla yersiz. Çünkü şu sıralarda HD formatının hakkını verecek ne bir televizyon yayını ne de bir video izleyebilecekler.
Akıllıca bakmak gerekirse, gelecek dönem raflara dizilecek olan HD-DVD filmlerin tüketilebilmesi için evlerde de bunu destekleyecek donanımların olması gerekiyor. Dolayısıyla fiyatların bugünkü gibi dudak uçurtan seviyede olması durumunda böyle bir tüketimin gerçekleşmesi de mümkün olmayacaktır. Sonucunda da HD televizyonlar ve yan bileşenlerinin fiyatları çok aşağılara çekilecek ve bugünkü fiyatlarla belki de kıyaslamak mümkün olmayacaktır.
Zira zamanında devrim dediğimiz DVD teknolojisinin ilk oynatıcılarının fiyatı bugüne oranla 800-1000 YTL sularındayken, bugün 50YTL’leye bir DVD oynatıcı bulabilmek mümkün. Yine de işin üretimden ziyade sunum aşamasında yani aslında izleyici ilgilendiren ve biz neden HD’yi kullanıyoruz sorusuna yanıt olabilecek bir açıyla, HD ve geleneksel TV arasındaki farklara kısaca bir göz atalım.
HD Televizyonlar
HDTV olarak anılan bu monitörler, herşeyden önce yeni açı oranlarıyla karşımıza çıkıyor ve televizyon tarihinin en radikal değişimlerinden birini de beraberinde getiriyor. Çünkü bu güne kadar 4:3 oranıyla izlemeye alıştığımız televizyonlar artık 16:9 oranıyla sabitlenmek üzere. Yani bu güne kadar “sinema” kelimesiyle birlikte duymaya alıştığımız ve belki de haklı olarak DVD filmlerle izlediğimiz 16:9 oranı HDTV’lerde standartlaştırılmaya çalışılan yeni açı oranı olarak karşımıza çıkıyor. Bu arada 16:9 oranının aslında ne olduğundan da kısaca bahsedelim.
16:9 oranı elbetteki sinemayla birlikte kendini sabitlemiş bir oran. 16:9 oranı insan gözünün gerçek dış dünyaya bakış açısına çok daya uygun bir oran. Zira dış dünyayı kare değil gerçekten de yatay bir dikdörtgen içerisinden görürüz.
Öte yandan 16:9 formatı aslında sanıldığı gibi “üst ve alttan basılmış” ekranlar değil aksine “yanlardan genişlemiş” ekranlardır. Yani “en”lidirler. Bu da seyirciye aslında daha çok şey görme imkanı sunar ki, sinemada 16:9 tercih edilmesinin de sebebi budur.
Kimbilir belki gelecekte televizyon programlarını da bu formatta izlemek keyifli olabilir.
HDTV’ler ile karşımıza çıkan bir diğer yenilik ise, kesinlikle HD’nin ilk akla gelen özelliğini oluşturan çözünürlük farkıdır. Geleneksel PAL görseller 625 satır ve 720*576 görünen taramayla oluşur. Normal bir televizyon bir görseli ortalama 210 bin pikselden oluşturur. HDTV’lerde ise çözünürlük 1920*1080 piksel çözünürlüğe kadar çıkmakta ve bir görsel 2 milyon 73 bin 600 pikselden oluşmaktadır ki bu oran standart televizyonlara göre 10 kat daha fazladır.
Peki ya ses?
Evet HDTV’nin görsel üstünlüğü ortada, peki ya ses konusunda ne gibi yenilikler getiriyor? HDTV’ler 5.1 kanal CD kalitesinde ses (sol, sağ, sol arka, sağ arka ve düşük frekans efekt –bass) ile birlikte karşımızda olacak. Tabii ki bu durum kullanıcılara gerçek surround ses keyfini yaşatacaktır.
Beklenenler ve Gerçekler
HDTV evlere girdiği andan itibaren, gerek video endüstrisi gerek prodüksiyonlar ve gerekse televizyon kanalları, yoğun ve sert bir geçiş dönemine girecek ve bir anda patlayan hızlı bir adaptasyon ve yatırım sürecine girecekler.
Aslında buna meydan vermemek için, Batı’da ve Avrupa’da yapılmaya çoktan başlandığı gibi, bugünden sonraki prodüksiyonlarda HD teknolojisi kullanmaya başlamak gerekiyor. Zira gün gelip ülkemizde HD kelimesi broşür ve kataloglardan evlerimize taşındığında kullanıcılar karşılarında HD görseller görmek isteyecekler ve bu konuda ürünlerle beraber gelen “demo” diskleri takdir edersiniz ki hiç de yeterli olmayacaktır.
Nasıl bir son kullanıcının HD formatına yapacağı bugünkü yatırım bedeli ile 10 sene sonraki aynı olmayacağı ve yukarıda örneklediğimiz gibi hatırı sayılır maliyet avantajları olacağı gibi benzer durum prodüksiyonlar ve televizyon kanalları için de geçerli.
Fakat sanıyorum üreticiler bu konuda biraz daha girişimci davranmak zorunda ve değişim başladığı anda kullanıcıları tatmin edecek içerikleri sunabilmek gerekecektir

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...