Wednesday, August 10, 2011

Gaziemir Tarihi

GAZİ UMUR BEY

XV, asırda şair Enverî tarafından "Düstûr-Nâme"de hayatı destanlaştırılmış bir şiir diliyle anlatılan, Gazi Umur bey ile bilgileri daha detaylı bulacağımıza inandığım , “Düstûr-Nâme” adlı eserin İzmir Büyük Şehir Belediyesi Ahmet Priştina Kent merkezi uzmanlarınca çeviri çalışmaları yapılmaktadır.

Enveri, Gazi Umur Bey’den şöyle bahseder: “Okuyup yazan ve bilginleri koruyan bir zat idi.” Batı Anadolu’da ilk kez tanıştığı mavi sularda, devrin önemli bir denizcisi olarak hayat hikayesinde okuyacağınız gibi büyük bir denizci olmuştur. Enverî onun hakkında sözlerini şiirimsi bir ifadeyle şöyle anlatır:

http://gaziemirtarihi.blogspot.com/2011/03/gazi-umur-bey.htmlTemel Afet Bilinci ve Toplum Afet Gönüllüsü Eğitimleri

http://www.yerelhaberci.com.tr/yazar.asp?yaziID=3561İzmir'de, Temel Afet Bilinci ve Toplum Afet Gönüllüsü Eğitimleri tanıtım toplantıları başladı.Gaziemirli Haris Alexiou

Atatürk’ün ünlü “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözü gereği öncelikli olarak komşularımızla sıfır problem düşüncesinden yola çıkan hükümetimizin politikaları doğrultusunda Belediye Başkanımızın da önde gelen amacı, çoğumuzun köklerinin hala yaşadığı Balkan ve Batı Trakya politikasını dostluk ilişkileriyle devam ettirmektir. Binlerce yıl Anadolu topraklarında ve Batı Trakya’da yaşamış bu halkların kardeşliği çok önemlidir. Kurtuluş Savaşı esnasında yaşanan olayları her iki toplum artık unutmalı ve geleceğe barış ve kardeşlik duygularıyla yaklaşmalıdır.

http://gaziemirtarihi.blogspot.com/2011/03/gaziemirli-seydikoylu-haris-alexiou.htmlAnadolu Halkları Mozaiği

http://gaziemirtarihi.blogspot.com/2011/03/anadolu-halklari-mozaigi.html

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...