Monday, October 24, 2011

Minare


minare

Minareler camilerin en önemli bölümlerinden biridir. Namaz vaktinin geldiğini bildirmek için müezzinin ezan okuduğu yerlere minare denir. Kısaca ezan okunan yer diyebiliriz.
İlk minare Mısır’ın Kahire şehrindeki Amr İbnül As Camiinde 678 yılında yapılmıştır. Ülkemizdeki ilk 6 minareli cami Sultanahmet Camiidir. Mimarlığını Mimar Sinan’ın yaptığı Selimiye Camiinin minareleri üç şerefelidir. Bu üç şerefeye çıkmak için üç ayrı kapıdan girilip üç ayrı merdivenden çıkılır. Kimse de birbirini görmez.
Çocuklar, minarenin en yüksek yeri Alemdir. Bayrak anlamına gelir. Burada dinimizin sembollerinden olan hilal bulunmaktadır.
Minarelerin en önemli bölümleri şerefelerdir. Minarelerde müezzinlerin ezan okuduğu yer burasıdır. Buralara minare balkonu da diyebiliriz. Müezzinler bu balkonlarda her yöne dönebilirler.
Sevgili Çocuklar, dinimizin en önemli sembollerinden birisi minarelerdir. Bir şehre uzaktan bakıldığında ilk göze çarpanlar minarelerdir. Minareler orada cami olduğunu ve namaz kılındığını gösterir.
Özellikle yüksek minareler o belde veya şehrin merkezini işaret eder. Bu da, o caminin etrafında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz demektir. Çarşıdan otele, lokantadan aşevine, yolcudan yoksula kadar herkes buralarda ihtiyacını görebilir. Kısaca minareler “ben buradayım” der gibi, birileri için işaret fişekleri, birileri için de işaret parmakları anlamına gelir.
Çocuklar kulağınıza küpe olsun; camiler huzur ve güvenlik noktalarıdır. Cami ve çevreleri o beldenin en güvenilir alanlarıdır.

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...