Friday, November 4, 2011

ORUÇ


ORUÇ

- "Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Îmân, 28, Savm, 6; Müslim, Sıyâm, 203).  
- "Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır." (Buhârî, Savm, 5, Bed'ul–halk, 11; Müslim, Sıyâm, 1, 2, 4, 5).  
- "Sahur yapınız, zira sahurda bolluk ve bereket vardır." (Buhârî, Savm, 20; Müslim, Sıyâm, 45. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm, 17; Nesâî, Sıyâm, 18, 19; İbni Mâce, Sıyâm, 22).
- “İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim. Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin...” (Buhârî, Savm, 9; Müslim, Sıyâm, 163).
- "Sizden biriniz unutarak bir şey yer veya içerse, orucunu tamamlasın. Çünkü onu Allah yedirmiş ve içirmiştir." (Buhârî, Savm, 26, Eymân, 15; Müslim, Sıyâm, 171).
- "Ramazan orucu dışıında en faziletli oruç, Allah'ın ayı muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır." (Müslim, Sıyâm, 202, 203).
- "Ramazan orucunu tutan ve buna şevval ayında altı oruç daha ekleyen kişi, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur." (Müslim, Sıyâm, 204).
- "Her ay üç gün oruç tutmak, bütün seneyi oruçla geçirmek demektir." (Buhârî, Savm, 59 ; Müslim, Sıyâm, 197. Ayrıca bk. Nesâî, Sıyâm, 78, 82).

YOUTUBE VIDEO LIST

seyahat / tatil

Google+ Followers

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...